Princ Hari, tada 20-godišnjak, našao se u središtu ozbiljnog incidenta u Argentini tokom svoje pauze između školovanja. Prema dokumentima Nacionalnog arhiva, postojale su ozbiljne pretnje otmicom princa, što je dovelo do pojačanih mera bezbednosti.
Incident se dogodio u novembru 2004. godine, dok je princ Hari boravio na polo imanju El Remanso u Lobosu, 60 milja od Buenos Ajresa, kao deo programa koji je opisan kao njegova „dalja edukacija“. Pretnja je otkrivena zahvaljujući dojavi osumnjičenog iz lokalnog kriminalnog podzemlja, što je alarmiralo argentinsku vladu.
Argentinsko Ministarstvo bezbednosti poslalo je tim od 15 naoružanih policajaca da patroliraju oko ranča, nakon što su se u blizini čula dva pucnja. Policajci su odgovorili ispaljivanjem hitaca u vazduh kako bi osigurali perimetar.
Naredne nedelje, na sastanku u Kabinetu britanske vlade, diskutovano je o ovim događajima i odlučeno da Metropolitan policija dodatno proceni rizike otmice članova kraljevske porodice prilikom poseta stranim zemljama.
„S obzirom na nedavne izveštaje o pretnji otmicom princa Harija, Metropolitan policija bi, gde je to prikladno, trebalo da potraži savete o mogućim rizicima otmice u zemljama koje članovi kraljevske porodice posećuju“, zaključeno je na sastanku.
Hari se sve vreme zabaljao na utakmicama i u lovu
Princ Hari je tokom boravka u Argentini posmatrao polo utakmice svojih prijatelja, braće Tomlinson, a takođe se okušao i u lovu. Na jednoj fotografiji iz tog perioda vidi se kako Hari pozira pored leša ubijenog vodenog bivola, što je izazvalo različite reakcije u javnosti.
Pored bezbednosnih izazova, dokumenti Nacionalnog arhiva otkrivaju i logističke probleme sa avionima Kraljevskog vazduhoplovstva (RAF). Zbog angažovanja aviona RAF-a u vojnim operacijama u Iraku i Avganistanu, članovi kraljevske porodice i ministri su često morali da koriste civilne čarter avione, što je povećalo troškove i bezbednosne rizike.
U avgustu 2004. godine, zvaničnici su istakli da su avioni eskadrile br. 32 iz baze RAF Nortolt „sve češće angažovani na zadacima Ministarstva odbrane u ratnim zonama“, što je izazvalo dodatne poteškoće u organizaciji službenih putovanja.