Robert de Niro je dobio Zlatnu palmuza životno delo, što je iskoristio za oštar politički napad na američkog predsednika.
“U mojoj zemlji borimo se svim silama kako bismo obranili demokraciju – nešto što smo nekada uzimali zdravo za gotovo. To se tiče svih. Jer umetnost je, po svojoj prirodi, demokratska. Umetnost je uključiva; ona okuplja ljude. Umetnost je potraga za slobodom. Ona prihvata raznolikost. Zato je umrtnost danas pretnja. Zato smo mi pretnja autokratama i fašistima ovoga sveta“, rekao je američki glumac Robert De Niro primajući u utorak uveče počasnu Zlatnu palmu za karijeru na otvaranju 78. filmskog festivala u Kanu
Govor zahvalnosti za festivalsko priznanje De Niro je iskoristio za oštar politički napad na aktualnu Trampovurepublikansku vlast.
De Niro je Trampa u u govoru zahvalnosti nazvao „filistrom“, te dodao kako želi da uvede carine tako da Amerikanci ne bi gledali druge i drugačije filmove. „Moramo delovati – sada“, nadodao je De Niro.
„Bez nasilja, ali sa strašću i odlučnošću. Vreme je došlo. Svi koji vjeruju u slobodu moraju da se organizuju i glasaju na izborima.“
De Nirov zapaljivi govor bio je samo začin verovatno nikad politizovanoj večeri otvaranja Kanskog festivala. Veče je otpočelo zahvalnicom glumcima koji su se kao građani politički zauzeli i bavili aktivizmom, od Čarlija Čaplina i Marlen Ditrih do jednog glumca koji je postao političar – Volodimira Zelenskog.
Predsednica žirija, francuska glumica Žilijet Binoš, svoj je govor posvetila palestinskoj fotoreporterki iz Gaze Fatimi Hassouni koja je ovih dana trebalo da se pojavi u Kanu kao deo ekipe uključene u dokumentarni film programa. Hassouna je, međutim, sredinom aprila poginula od izraelske granate. I dok je veče otvaranja bilo puna politike, politika je uvelike tema i na samom festivalu i filmskom sajmu. Neizbežna su tema naravno predlozi o carini za strane filmove (za koje se uglavnom drži da ih ionako neće biti).