Zašto je baš tu najučinkovitije lečilište u ambijentu prirodnog velnesa, zašto je nobelovac Ivo Andrić bio najsrećniji u njemu,a i na hiljade običnih,malih ljudi koji mu se uvek vraćaju.
I zašto pesma kaže :
“Ljubio bih svaki kamen ovog Herceg Novog…” ili ” I svima tajnu kaži zašto mi je Herceg Novi grad najdraži”?
Na sva pitanja i za sve odgovore ovaj grad otvorenog srca i duše daće vam odgovore ako mu hodite otvorenog srca,žedni lepote.
Svako ko jednom dođe u Herceg Novi doživeće ličnu katarzu i uvek će se ovde vraćati.
Grad se slikovito naziva i „gradom tvrđava i kula“. Krenuću od najpoznatije kule – Sahat.
Sahat kulu i Trg Nikole Đurkovića povezuje samo nekoliko kamenih širokih stepenica.
View this post on Instagram
A post shared by
Turistička organizacija Herceg Novi (@hercegnovi.travel)
View this post on Instagram
A post shared by
Turistička organizacija Herceg Novi (@hercegnovi.travel)
Podignuta je u vreme turske vlasti 1667. godine po naredbi sultana Mahmuta. Na kuli se nalaze velika drvena tzv.gradska vrata pokraj kojih stoje spomen-ploče posvećene osnivaču grada Tvrtku I i graditeljima kule.
Tu je i memorijalna ploča postavljena u slavu oslobođenja grada 28.oktobra 1944. godine.
Naravno, tu je i čuveni sat. Meni je ona čarobna i zbog jednog lepog sećanja.
Forte Mare
Nalazi se na krajnjem južnom delu Starog grada prislonjena uz samu obalu mora i dominira nad morem i okolinom.Kulu je sazidao čuveni bosanski kralj Tvrtko I,1382. na kamenoj hridi. Istoričari kažu da predstavlja začetak srednjovekovnog grada. Tvrđava je vremenom menjala izgled usled vladavine različitih vladara, a iz najranijeg perioda sačuvan je jedan delić zida na jugoistočnom uglu – visoko stepenište. Sa gornje strane nalaze se MORSKA VRATA (Porta di mare).
Tvrđava je pretrpela veliku rekonstrukciju u vreme turske dominacije kada je dobila današnje gabarite i visinu zidova sa odbrambenom krunom i otvorima za topove. Najobimniji radovi izvedeni su posle 1542, od kada se pominje kao „jaka kula“ ili kao kula Abas-paše. Prema podacima do kojih sam došla, 1678. Padom Herceg Novog u ruke Venecije, Mlečani obnavljaju tvrđavu.
Iz ovog perioda datira njen naziv FORTE MARE, pod kojim je i danas poznata. Godine 1883. Austrijanci su izveli niz nadogradnji i postavili današnji oblik i izgled tvrđave. Ugrađen je i grb Tvrtka I Kotromanića , na zapadnom delu zida iznad malih stepenica, na kome se jasno mogu uočiti cvetovi ljiljana.
Danas je tvrđava uspešno obnovljena i služi za kulturna dešavanja.Vrlo je neobično i jedinstveno mesto sa divnim pogledom i jedna od najuređenijih tvrđava koje sam posetila.
Pored današnjeg ulaza na tvrđavu postavljena je tabla sa stihovima Alekse Šantića. Te stihove iz ljubavi prema Boki naučila sam kad sam imala samo devet godina.
Manastir Savina
Posećujem ga redovno unazad 12-13 godina svake godine.Ušuškan je na uzvišenju , a sastoji se od tri crkve: dve posvećene Uspenju Bogorodice, smeštene u centru ograđenog dvorišta, manastirskog konaka i crkve Svetog Save, izdvojene na obližnjem brežuljku. Hram Uspenija Presvete Bogorodice je samo 6 m širok i 10 m dugačak.
Smatra se da potiče iz 11.veka. Njegova obnova započeta je krajem 17. veka dolaskom izbeglih monaha iz manastira Tvrdoš ,a završena je 1831. godine. Manastir je leti najposećeniji,nedeljom na liturgiji bude i do nekoliko stotina ljudi.
Okolina manastira je predivno uređena. Ovde se, između ostalog, nalazi i ikona Presvete Bogorodice koja spada u dvanaest najčudotvornijih ikona.
Poluostrvo Luštica – za romantike nepresušni izvor snova, za avanturiste slikovita avantura u nastavcima.
tri antička naroda u istoriji naseljavali Boku Kotorsku.
View this post on Instagram
A post shared by
Turistička organizacija Herceg Novi (@hercegnovi.travel)
Na ovaj prostor su se doselili Trojanci, Iliri, Karijevci. U to vreme celom Bokom gospodario je kralj Kadmo, koji je osnovao našu najpoznatiju turističku atrakciju, grad Budvu. Legenda kaže da su Kadmo i njegova žena Harmonija, praćeni prokletstvom, pretvoreni u dve zmije.
Na čudesan način te zmije se pretvoriše u dva poluostrva Boke. Harmonija postade kopno izmedju Tivatskog i Kotorskog zaliva, a veliki Kadmo pretvorio se u atraktivno poluostrvo koje vas svaki put iznenadi nekom novom nijansom lepote – Lušticu.
View this post on Instagram
A post shared by
Turistička organizacija Herceg Novi (@hercegnovi.travel)
Mala Sveta gora
Iako je poluostrvo, Luštica ima ostrvski način života. Razlog tome je gubitak statusa opštine nakon Drugog svetskog rata, kada je priključena opštini Herceg Novi, sa kojom je povezana samo vodenim putem.
Slikovito poluostrvo se naziva malom SVETOM GOROM.
Etimolozi se spore oko imena LUŠTICE. Jedni kažu da ime potiče od toga što brdo zariveno u more liči na ljusku.
Drugi da zbog velikog broja šumaraka i maslinjaka ime dobija po lukovima, pa se od reči „LUK“ izvede Luštica.
Ono što ovom nesvakidašnjem prostoru najviše odgovara je tvrdnja da ime potiče od latinske reči „LA LUCRA“ ili „LA LUCHIE“, svetlo, sjaj.
Luštica ima blizu 400 stalnih stanovnika, koji su raspoređeni u više ruralnih naselja (Rose, Marovići, Zambelići, Mrkovi, Mardari, Brguli, Zabrđe, Klinci, Begovići, Radovanići, Eraci i Tići).
Na površini 47km2 i dužini 13km proteže se ovo bajkovito poluostrvo.
Ovo su samo neke od još mnogo razloga zbog kojih je Herceg Novi grad bez kojeg nećete moći i kome ćete se uvek vraćati sa novim divljenjem i emocijom.