Najnovije vesti
Najnovije
FOTO: YOUTUBE/PRINTSCREEN/The Drew Barrymore Show

HANTAVIRUS ODUZE ŽIVOT ŽENI GLUMCA: Prvi znakovi uključuju pad pritiska i otkazivanje bubrega

Betsi Arakava, supruga poznatog glumca Džina Hekmana, umrla je od hantavirusa a ovo su simptomi

Pročitajte još

 

Betsi Arakava, supruga poznatog glumca Džina Hekmana, preminula je u februaru ove godine od retkog i ozbiljnog oboljenja poznatog kao hantavirusni plućni sindrom (HPS).

Ova bolest se prenosi kontaktom sa izlučevinama glodara, poput urina, fecesa ili pljuvačke, a počinje simptomima sličnim gripu.

Bolesnik oseća umor, groznicu i bolove u mišićima, posebno u butinama, kukovima, leđima i ponekad ramenima. Kako bolest napreduje, može doći do kašlja i otežanog disanja usled nakupljanja tečnosti u plućima. Period inkubacije traje od jedne do osam nedelja nakon izlaganja virusu.

Izuzetno je važno kontrolisati aktivnosti glodara kako bi se sprečilo širenje ove bolesti. Preporučuje se izbegavanje kontakta sa izlučevinama glodara i njihovo bezbedno uklanjanje, uz korišćenje zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava.
Nažalost, nekoliko nedelja nakon smrti supruge, Džin Hekman je takođe preminuo u njihovom domu u Santa Feu, Novi Meksiko. Prema izveštajima, uzrok njegove smrti bio je povezan sa srčanim oboljenjem i Alchajmerovom bolešću.

Simptomi hantavirusnog sindroma se razvijaju u dve faze. U ranoj fazi, koja traje od nekoliko dana do nedelju dana, javljaju se: visoka temperatura i groznica, bolovi u mišićima, posebno u butinama, kukovima i leđima, glavobolja, umor, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, dijareja ili bolovi u stomaku

Kasnija faza, koja se može razviti brzo, uključuje ozbiljne respiratorne probleme kao što su kašalj, kratak dah, nizak krvni pritisak i nepravilan rad srca.

Ovi simptomi mogu brzo da napreduju do teških komplikacija poput nakupljanja tečnosti u plućima (plućni edem) i otkazivanja srca ili bubrega.

Hantavirus se prenosi na ljude uglavnom udisanjem aerosola kontaminiranih izlučevinama zaraženih glodara, kao što su urin, feces ili pljuvačka. Virus može da dospe u vazduh tokom čišćenja prostora gde su prisutni glodari, poput šupa, podruma ili vikendica.

Dijagnoza i lečenje hantavirusnog sindroma
Dijagnostikovanje HPS-a može biti problem zato što ovaj sindrom liči na simptome gripa u ranoj fazi. Lekari se oslanjaju na anamnezu pacijenta, posebno na podatke o mogućoj izloženosti glodarima, kao i na kliničke simptome. Ne postoji specifičan antivirusni tretman za HPS; lečenje je uglavnom simptomatsko i uključuje:

– Terapiju kiseonikom
– Mehaničku ventilaciju u slučaju teških respiratornih problema
– Nadoknadu tečnosti i elektrolita
– Praćenje i podršku funkciji srca i pluća
– Rano prepoznavanje i intenzivna medicinska nega su uslovi za bolju prognozu.
– Prevencija hantavirusnog sindroma

S obzirom na to da ne postoji vakcina protiv HPS-a, prevencija se fokusira na smanjenje kontakta sa glodarima:

– Zatvaranje svih pukotina i rupa kroz koje glodari mogu ući u domove
– Čuvanje hrane u hermetički zatvorenim posudama
– Redovno čišćenje i dezinfekcija prostora gde su prisutni glodari, uz korišćenje rukavica i maski
– Postavljanje zamki za glodare i uklanjanje njihovih gnezda
– Izbegavanje uslova koji privlače glodare, poput ostavljanja hrane ili otpada na otvorenom

Scroll to Top